گاهی اوقات دانشمندان اکتشافات جزئی اما فوق العاده‌ای را کشف می‌کنند که در نوع خود بی‌نظیر است. 

در یک جستجو، باستان شناسان گنجینه های جالب و شگفت انگیزی پیدا کرده اند که در مورد شیوه زندگی زمان های قدیم اطلاعاتی به ما می دهد.

 


 

هم ترازی اسرارآمیز سنگ ها در پرو، سنگ های اطراف رصدخانه در جنوب پرو به دلیل اهمیت کیهانی برای کسانی که در اینجا زندگی می کردند. زن و شوهری که با هم به خاک سپرده شده اند. آرامگاهی در ترانسیلوانیا که قدمت آن به قرون وسطی می رسد. به گفته آدریان روسو از موسسه باستان شناسی و تاریخ هنر از کلوج ناپوکا، این مثل یک راز است و همچین تدفینی در آن زمان نادر است.

 

او می گوید اینطور به نظر می رسد مرگ وی از یک آسیب جدی و شکسته شدن لگن باشد. با توجه به این واقعیت زن جوان در همان زمان سالم بوده اما بعد از مرگ شوهر اون نیز می میرد. او می گوید زن خودکشی نکرده چون در یک مکان مقدس به خاک سپرده شده است. 

بقایای مویایی شده که 15 سانتی متر است در صحرای آتاکاما در شیلی.

 


 

حلقه گرد در یک میدان در قرن چهارم سال 1785 در نزدیکی شهر روم باستان است که در انگلستان به نمایش گذاشته شده است.

 معبدی که امروز خرابه ای از آن باقی مانده است. این غار یک پدیده طبیعی نادر است.

این جمجمه در جزیره لازارتو در نزدیکی ونیز پیدا شده که متعلق به قرون وسطی است. کاوشگران معتقدند مایع کنار دهان او نشان می دهد، جمجمه متعلق به یک خون آشام است. در زمان های قدیم قبرهای قدیمی را باز می کردند و یک جسد جدیدتر در آن می گذاشتند. در دهان خون آشام ها آجری قرار می دادند تا نتواند آزاری به کسی برساند.

 

 

موسسه ملی انسان شناسی و تاریخ مکزیک در بررسی های خود گفت: بومیان آمریکا از 2500 سال پیش سنگ های تزئینی قیمتی و نیمه قیمتی روی دندان ها می گذاشتند. دندان هایی که بیشترین تزئین را دارند متعلق به مردان هستند و این تزئینات متعلق به طبقات خاص اجتماعی بوده است.